Hypnóza
slovo,které pro řadu lidí zní trochu magicky. Bývá spojeno s představou kouzelníka, který ve svých vystoupeních uvádí lidi do transu a přivádí je k pozoruhodným zážitkům bez jejich vůle. V rámci terapeutické práce se nic takového neděje…. Hypnóza představuje především zaměření pozornosti klienta formou sugescí a hypnotických fenomenů k vlastním sebeúzdravným silám. Tyto síly bývají občas skryty v podvědomí či nevědomí a naše obranné mechanismy ve vědomí mohou bránit jim dát větší prostor v každodenním životě.Tedy, co každý z nás propracoval na vědomé úrovni a nějak se stejně nedaří….. jde se pokusit podpořit hypnózou .
Co se vlastně děje při hypnóze ?
Hypnóza je spojena s relativně zachovalým stavem bdělosti , který se přesto může v některých rysech podobat spánku při zachování kontaktu s provázející osobou – hypnotizérem. Může docházet ke změně ve uvědomování a zaměření pozornosti ,mohou se některé věci vybavit realističtěji, jiné naopak být vnímány nezřetelně . Člověk mívá pocit, že některé vjemy mají tendenci se dít samy od sebe, mohou se spontánně vybavit různé zrakové, sluchové , chutové , čichové a taktilní podněty. Přikladem může být vjem “ táhne to Váš ukazovák stále více vzhůru , stává se lehčím, odlepuje se od opěradla …atd .“, může se realizovat změněné prožívání bolesti, pocit jiného plynutí času, některé části zkušenosti být zvýrazněny a jiné více v pozadí .
V hypnóze je možné být též tvůrčí a tomuto procesu aktivně napomoci – využít imaginaci či ukotvit v rámci posthypnotických sugescí žádoucí změnu a chování.
Pro osoby s jakými obtížemi je hypnóza vhodná ?
Hypnóza je vhodná pro osoby :
- s úzkostí, panickou poruchou
- různými strachy, sociální fobii
- lehkou depresí, syndromem vyhoření, nedostatkem energie, ztrátou radosti ze života
- závislostmi
- psychosomatickými obtížemi – gastrointestinálními, bronchiálními, kožními , neuralgickými i ortopedickými bolestmi různých částí těla
- stavem po traumatickém zážitku
Mohu v hypnóze udělat něco, co bych jinak neudělal ?
Nikoliv. V hypnóze je možné zažít změnu vnímání a hodnocení situace (využívá se pro léčebný efekt) , ale nikoliv změnit chování tak aby bylo v rozporu např. s etikou člověka. Tedy, co by člověk neudělal za bdělého stavu, nerozhodl by se pro to ani v hypnóze.
Jsou nějaké důvody , kdy nemůže člověk podstoupit hypnózu?
Ano, pro osoby s nekompenzovaným psychotickým onemocněním hypnóza není vhodná , též u malých dětí hovoříme o relaxaci s imaginací nikoliv o hypnóze. Každý člověk je v jiné míře hypnabilní tj. má z hypnózy rozličný užitek, ale většina lidí je schopna určitý zisk z hypnoterapie získat.